Üzüntümüz Öfkemizin Tohumudur

SomaPankart
13 Mayıs günü Manisa Soma‘da bulunan kömür ocağında çıkan bir yangın, bu toprakların en büyük katliamı oldu. Vardiya değişimi esnasında çıkan yangınla, madende çalışan yüzlerce işçi yoğun karbonmonoksitle zehirlendi. Yangının çıktığı ilk anda açıklanan yaşamını yitirenlerin sayısı, saatler geçtikçe arttı. Enerji bakanı, başbakan, çalışma bakanı… Devlet erkanı madende yaşananın “elim bir iş kazası” olduğunu televizyonlardaki canlı yayınlarda söylerken, madende bulunan işçi sayısının kaç olduğunu saatler boyu açıklamadı.
Yüzlerce kişi, madendeki yakınlarından haber alabilmek için maden ocağı önünde beklerken alana sevk edilen ambulanslar, cenaze nakil araçları, soğuk hava deposu araçları, katliamın ne denli büyük olduğunun sinyallerini verdi. Enerji bakanının “çok ciddi bir sıkıntı içerisindeyiz” açıklamasının ardından ise, madende yaşamını yitiren işçilerin sayısı giderek arttı. 78, 151, 245, 282…
Soma’da yaşamını yitirenlerin sayısı artmaya devam ediyor. Madencileri katledenlerse, bu katliamın ardından yine aynı “kader”i konuşarak, ölümleri meşrulaştırmanın yolunu arıyor.
Soma’da katledilen işçilerin ardından, coğrafyanın dört bir yanındaysa eylemler sürüyor. “Kaza” diyenlere inat, Soma’da yaşananın bir iş cinayeti olduğunu söyleyenler sokakları, meydanları dolduruyor; işçileri katledenlerden, katliama zemin hazırlayanlardan hesap soruyor.
14 Mayıs Çarşamba günü, Taksim‘de Soma’daki katliamın hesabını sormak için toplanan onbinlerce insana, polis yine saldırdı. Katledilenlerin öfkesiyle sokakları dolduranları biber gazıyla, plastik mermisiyle, TOMA’sıyla yıldırabileceğini sandı. Ancak polisin saldırısına karşı direnmeye devam edenler, Taksim’de hep bir ağızdan haykırdı: “Katil Devlet Hesap Verecek!”
Ekmek parası için yerin yüzlerce metre altına hapsettiklerini katledenler, bu ölümlerin ardından “çok üzülenler”, hamasi nutuklarla Soma’daki işçilerin “yasını tutuyor”. Bizler, Soma’da katledilen yüzlerce kardeşimizin öfkesini yüreklerimizde taşıyoruz. Onların yiten yaşamlarına, onları katledenlere olan öfkemizle sokaklara çıkıyoruz. Yas tutmuyor, isyan ediyoruz.

Üzüntümüz, öfkemizin tohumudur!

DSC_0078

SomaBiberGazı

SomaEylemiSaldırı

SomahHolding

SomaHoldingBarikat

SomaHoldingEylem

SomaIcin

Somaİstiklal

SomaPolis

SomaPolisDireniş

SomaPolisSaldırısı

SomaSaldırı

SomaTaksim

Sokak

Anarşist Faaliyet Dayanışma
Anarşist Faaliyet Günlük Yazıları
Anarşist Faaliyet Alıntı

  30 Mart Seçimleri Üzerine Anarşist Bir Değerlendirme

  Yazının başında belirttiğimiz gibi hangi siyasal öznenin faaliyetlerini hangi siyasal gerçeklik içinde gerçekleştiriyor olduğunu belirginleştirmek önemlidir. Bu belirginleşme için dünyada yaşanan birçok farklı deneyimi araştırabiliriz. Fakat çok da uzağa gitmeden yakınımızda gerçekleşen Taksim Gezi İsyanı’nı hatırlamamız da yeterli olacaktır. Taksim Gezi İsyanı’nı yaratan süreç, isyanın içinde yer alan bireylerin, polis şiddetine, hükümetin yasaklarına karşı siyasal tavırlarını toplumsallaştırmasıyla oluşmuştur. Bu toplumsallaşma, sadece İstanbul’la da sınırlı kalmamış, şehirden şehire sıçrayarak coğrafyanın farklı yerlerine yayılmıştı. Taksim Gezi İsyanı’ndaki politikleşme, dışsal bir etkenle değil, bireylerin doğrudan içsel siyasi tavırlarıyla gerçekleşmiş, seçimlerin yarattığı yapay bir politikleşmeden uzak, kendilindenliğe yakın bir politikleşmeyle bezenmişti. Bireyin belirginleştiği isyan sürecinin etkilerini sürdürdüğü forumlarla beraber, siyasal karar mekanizmaları doğrudan demokrasiyle gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Bu gerçeklikte doğrudan demokrasi kavramı gündeme gelmiş ve devlet dışı siyaset toplumda meşruluk kazanmıştır. İsyan sürecinde katledilen kardeşlerimiz için devam etmekte olan her eylemlik süreci, toplumun siyasal gerçekliğinin parçasıdır. Devletin katliamlarına karşı girişilmiş bu çabalar, falanca partinin adalet konusunda yapacağı yeni düzenlemelere bırakılmadan doğrudan adaleti amaçlar. Bu siyasal gerçekliğin öznesi, siyasal partiler değil, doğrudan devletin ve kapitalizmin mağduru kesimlerdir.

  tümünü oku »

 
 • Anarşist Faaliyet Bağlantılar
 • Lise Anarşist Faaliyet
 • Kadınlar Sokakta
 • Karakök Otonomu
 • Savaş Karşıtları
 • Anarşist Platform
 • Anarşist Faaliyet İletişim Formu
 • Anarşist Faaliyet Arşiv
 • Anarşist Faaliyet Geniş Arşiv